Stadion - nyheder

Rekordregnskab fører til nye investeringer i F.C. København

22/4/2024

F.C. København sætter nu flere initiativer i gang i Parken og på klubbens træningsanlæg.

PARKEN Sport & Entertainment har præsenteret et rekordregnskab, og derfor aktiverer F.C. København nu flere tiltag for at opgradere Parken og klubbens træningsanlæg på Frederiksberg.

Nye tiltag i Parken
”Det flotte regnskab giver os mulighed for at sætte nye tiltag i gang," siger direktør Jacob Lauesen.

"Vi har allerede investeret et større millionbeløb i en ny plæne og fornyede VIP-faciliteter, og nu lægger vi et trecifret millionbeløb oveni, som blandt andet skal gå til en opdatering og udvikling af faciliteterne i Parken, fx boder og toiletter.”

Jacob Lauesen understreger, at investeringerne sker uafhængigt af de seneste meldinger fra Københavns Kommune om muligheden for forlængelse af hjemfaldspligten.

Fansene skal mærke investeringerne
Nogle af fornyelserne vil være synlige og andre ikke, da der både vil være væsentlige vedligeholdelsesopgaver og nye initiativer.

”Det løbende vedligehold skal prioriteres, men vi har også en ambition om hele tiden at løfte og forbedre fanoplevelsen i Parken, og det er en prioritet, at fansene også skal mærke de her investeringer,” siger Jacob Lauesen.

Proces mod nyt træningsanlæg
Også på F.C. Københavns matrikel på Frederiksberg er der forandringer på vej, når træningsanlægget på Jens Jessens Vej nr. 10 skal fornyes.

To nye træningsbaner er allerede etableret, og med yderligere en ny bane på vej, vil alle tre græsbaner inden længe være i den stand, man kan forvente og kræve.

Samtidig er der sat en proces i gang med henblik på at afdække omfanget af en opgradering af ejendommen og de øvrige faciliteter.

”Vi har opnået en stærk position i dansk og international fodbold, og den skal vi passe på ved hele tiden at udvikle os og lægge på, så vi er konkurrencedygtige på både den korte og den lange bane," siger sportsdirektør Peter Christiansen.

"Derfor kigger vi naturligvis også på vores træningsanlæg og undersøger, hvordan det kan se ud i fremtiden for at leve op til de standarder, vi ser hos konkurrenterne ude i Europa."

Peter Christiansen er i samarbejde med arkitekter fra TREDJE NATUR netop nu ved at granske mulighederne og beskrive klubbens aktuelle og fremtidige behov på 10’eren.

”Træningsanlægget er et uhyre vigtigt element i vores kontinuerlige udvikling, og derfor kigger vi nu på tre forskellige scenarier, der skal kvalificeres yderligere, før vi kan træffe en beslutning.” forklarer Peter Christiansen og understreger vigtigheden af den særlige historiske lokation på KB:

"Vi føler helt naturligt en stor tilknytning til Frederiksberg, hvor dansk fodbold for alvor tog sin begyndelse. Vi hører til i disse historiske omgivelser, som har givet så meget til dansk fodbold gennem tiden, og KB er en essentiel del af F.C. Københavns historie, vores nutid og vores fremtid.”